به دلیل تغییراتی که در سایت انجام می شود تا اطلاع ثانوی قادر به پاسخگویی نخواهیم بود.
 • ورود
  ورود
 • عضویت
 • سبد خرید
  تکمیل سفارش
  جمع کل سفارش:

  جعل برندهای معتبر لوازم یدکی در بازار

  نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی در گفتگو با «کسب‌وکار» مطرح کرد

  آخرین مدل قطعات جدیدترین خودروها تا پیچ فابریک خودرویی از رده خارج را می‌توان از خیابان ملت یا همان چراغ برق پیدا کرد، البته ناگفته نماند که این بازار نیز همانند دیگر بازارها از دست چینی‌ها در امان نمانده است. بیشتر یا بهتر بگوییم تقریبا تمام قطعات یدکی خودرو در بازار ایران از چین می‌آید. شاید بتوان گفت تنها قطعات اصل بازار ایران، برخی لوازم خودرو‌های لوکس گروه بنز و بی‌ام‌و هستند، البته گفته می‌شود چینی‌ها در این بخش هم دست به تولید قطعات تقلبی خودروهای لوکس زده‌اند. تشخیص قطعات اصل از تقلبی بسیار دشوار است و بسیاری از فروشندگان و تعمیرکاران خودرو نیز از تشخیص نمونه تقلبی عاجزند. نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات در گفتگو با «کسب‌وکار» با انتقاد از افزایش واردات قطعات تقلبی و بی‌کیفیت به کشور گفت..


  افزایش واردات قطعات تقلبی و بی‌کیفیت
  نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات در گفتگو با «کسب‌وکار» با انتقاد از افزایش واردات قطعات تقلبی و بی‌کیفیت به کشور گفت: متاسفانه هیچ نظارتی توسط گمرکات و وزارت بازرگانی بر ورود قطعات بی‌کیفیت به کشور صورت نمی‌گیرد. 
  سیدمهدی کاظمی افزود: بر همین اساس درخواستی به سازمان ملی استاندارد و وزارت بازرگانی و همچنین گمرک ارائه شده است و قرار است هرگونه تصمیم‌گیری درباره کیفیت و مجوز واردات قطعات یدکی به اتحادیه لوازم یدکی واگذار شود تا با اقدامات کارشناسی که در اتحادیه صورت می‌گیرد از ورود قطعات بی‌کیفیت به کشور جلوگیری شود. 
  وی تصریح کرد: البته عملا در راستای این درخواست اتحادیه لوازم یدکی اقدام عملی صورت نگرفته است. 
  کاظمی تاکید کرد: لازم است سازمان استاندارد و اداره گمرکات نظارت بیشتری بر واردات لوازم و قطعات یدکی داشته باشند. همچنین لازم است  این دو متولی با انجام کار کارشناسی بیشتر اجازه ترخیص به کالاها و قطعات را بدهند. 
  نایب‌رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات همچنین گفت: در حال حاضر به دلیل رکود حاکم بر بازار اغلب فروشندگان لوازم یدکی در شرایط بد مالی قرار دارند. 
  وی با انتقاد از دو شرکت بزرگ سازنده خودروی داخلی می‌گوید: بازار لوازم یدکی یکی از عوامل مهم رکود خود را دو شرکت خودرو سازمی‌داند. 
  کاظمی ادامه می‌دهد: این دو شرکت لطمه زیادی به بازار لوازم یدکی وارد کرده‌اند و در حالی که صنف ما فروشنده لوازم یدکی است با تاسیس نمایندگی‌های مجاز و ارائه خدمات گارانتی چندساله به صاحبان خودرو، این بازار را برای ما دچار رکود کرده‌اند. 
  این دو شرکت با ورود به منازل مردم و رساندن قطعات یدکی که اینجا برای صحبت درباره کیفیت این قطعات جای مناسبی نیست، بازار را از صنف لوازم یدکی گرفته‌اند. 
   
  بازار لوازم یدکی با رکود جدی مواجه است
  کاظمی در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای و تاثیر آن بر این صنف افزود: با توافقات هسته‌ای، آرامش نسبی به بازار لوازم یدکی بازگشته اما همچنان به دلیل اوضاع اقتصادی و رکود بازار خودرو، بازار لوازم یدکی نیز با رکود جدی مواجه است. 
  وی همچنین به امیدواری فروشندگان به بازار آتی لوازم یدکی خودرو، اشاره کرد و گفت: با نصب برند شناسا روی قطعات تا حدودی شاهد کاهش قطعات یدکی تقلبی در بازار هستیم. 
  وی تصریح کرد: نصب برند شناسا روی قطعات توسط شرکت مبتکران توسعه و تجارت فیدار که بیش از 100 عضو تولید‌کننده و واردکننده دارد صورت می‌گیرد اما موفقیت در این طرح مستلزم افزایش تعداد اعضا و نصب این برند روی کلیه قطعات است. 
   
  بازار قطعات تقلبی برچیده می‌شود
  وی تاکید کرد: انتظار می‌رود با ورود قطعات اصلی از کشورهای مبدا اروپایی، در آینده بازار قطعات تقلبی برچیده شده و دیگر شاهد خرید و فروش این قطعات در بازار نباشیم. 
  وی همچنین با اشاره به اینکه توافقات موجب آرامش فکری بسیاری از فعالان بازار شده است، گفت: البته در شرایط کنونی دولت باید با برنامه‌ریزی، کنترل بیشتری را نسبت به واردات لوازم یدکی داشته باشد تا به تولید داخل لطمه وارد نشود. نایب‌رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات در ادامه به قیمت قطعات یدکی خودرو در بازار اشاره کرد و گفت: با وجود رکود حاکم بر بازار، قیمت قطعات یدکی تغییر محسوسی نداشته اما پیش بینی می‌شود با افزایش فعالیت بازار تا حدودی این جریان بر قیمت لوازم یدکی خودرو تاثیر بگذارد. 
  سیدمهدی کاظمی به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر نرخ لوازم یدکی خودرو اشاره کرده و ادامه داد: با نرخ ارز کنونی کاهش قیمتی در بازار به وجود نمی‌آید و نرخ متغیر ارز با بی‌ثباتی قیمت‌ها رابطه مستقیم دارد، در این شرایط پیشنهاد می‌شود دولت و مراجع ذی‌ربط در بازه زمانی معین، نرخ واحدی را برای ارز در نظر بگیرند تا بی‌ثباتی نرخ‌های خرید و فروش در آن بازه زمانی از بین برود و پس از آن به‌تدریج از نرخ ارز کاسته شود. کاظمی با بیان اینکه در چنین شرایطی تکلیف صنوف مختلف روشن می‌شود، عنوان کرد: درحال‌حاضر نیز بانک مرکزی نرخ ارز را تا حدودی به ثبات رسانده است که اقدامی تحسین‌برانگیز به حساب می‌آید و می‌تواند تاثیر بسزایی در مراودات مالی اصناف و صنایع کشور 
  داشته باشد. 
  نایب‌رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات تصریح کرد: با توجه به اینکه واردات محصولات چند ماه به طول می‌انجامد در صورتی که نرخ ارز به یک‌باره کاهش پیدا کند ضرر قابل توجهی متوجه واردکنندگان لوازم یدکی خودرو خواهد شد و این مساله منطقی به نظر نمی‌رسد. در این شرایط انتظار می‌رود در صورتی که برنامه‌ریزی درباره کاهش نرخ ارز انجام شود، بر پایه کاهش تدریجی نرخ باشد تا صنوف مختلف از این جریان ضرر نکنند. 
  نایب‌رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین‌آلات اظهار کرد: اگر دولت و بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی با فراهم کردن بستر مناسب و سرمایه‌گذاری‌های مطلوب اقدام کنند، جریان توسعه به مویرگ‌های صنعت کشور نیز وارد 
  خواهد شد.
   از سوی دیگر، مشکل وجود قطعات بی‌کیفیت در بازار تنها مشکل صنف لوازم یدکی نیست، بلکه جعل برندهای معتبر در سال‌های گذشته در ایران و برخی از کشورهای جهان سبب شده تبعات و خسارت آن متوجه مصرف‌کنندگان شود. وی با بیان اینکه بازرسان این اتحادیه به صورت مرتب واحدهای صنفی عضو این اتحادیه را بازرسی می‌کنند، گفت: در صورتی که مصرف‌کننده‌ای از لوازم یدکی بی‌کیفیت متضرر شود با مراجعه به این اتحادیه به این مساله رسیدگی خواهد شد و اگر از این بابت خسارتی متوجه خریداران شده باشد خسارت آنها از فروشندگان اخذ می‌شود. 
   

  برچسب‌ها

  خبرهای مشابه