به دلیل تغییراتی که در سایت انجام می شود تا اطلاع ثانوی قادر به پاسخگویی نخواهیم بود.
 • ورود
  ورود
 • عضویت
 • سبد خرید
  تکمیل سفارش
  جمع کل سفارش:

  اخبار کنکور

  تداوم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه‌ها


  درحالی‌که کنکور همچنان مورد توجه سازمان سنجش، مؤسسات آموزش آزاد و گروه‌های انتشارات کتاب‌های آموزشی قرار دارد، ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها نه‌تنها تمدید شد بلکه ظرفیت آن نیز افزایش یافت.

  براساس اعلام مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور مهلت ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی صرفا با سوابق تحصیلی تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۳ آبان تمدید شده است. امکان ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله برای تمامی داوطلبان اعم از اینکه در آزمون سراسری سال ۹۴ شرکت کرده باشند و یا شرکت نکرده باشند، فراهم است. به گفته حسین توکلی پذیرش در این مرحله برای تعدادی از رشته‌های مقطع کاردانی دوره‌های روزانه دانشگاه‌های علوم پزشکی، رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور و مقطع کارشناسی پردیس‌های دانشگاهی دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف در کیش براساس سوابق تحصیلی انجام می‌شود. متقاضیانی که حداکثر تا ۳۰ بهمن ۹۴ موفق به اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی می‌شوند می‌توانند نسبت به ثبت نام و انتخاب حداکثر ۵۰ کدرشته محل اقدام کنند. در حالی براساس آخرین آمار‌ها تنها ۲۷ هزار و ۴۲۵ داوطلب در این دوره‌ها ثبت نام کرده‌اند که با انتشار اصلاحیه دفترچه این دوره، ظرفیت آن به ۵۱۸ هزار نفر رسیده است.

  کنکوری که حذف نمی‌شود

  خالی ماندن 518هزار صندلی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حالی است که در کنکور امسال شمار شرکت‌کنندگان 887هزار و 845داوطلب بود درحالی‌که در آزمون سراسری 93یک میلیون و 31هزار و 382نفر متقاضی شرکت در کنکور بودند. کاهش 144هزار نفری ثبت نام در کنکور امسال نسبت به کنکور 93و خالی ماندن بیش از 500هزار صندلی در حالی است که برخلاف قوانین مصوب مجلس، همچنان اراده‌هایی برای تداوم برگزاری کنکور وجود دارد. درحالی‌که براساس مصوبه مجلس، با افزایش سهم نمرات تحصیلی پذیرش دانشگاه‌ها، باید به سوی حذف کنکور حرکت کنیم، چند روز قبل وزیر آموزش‌وپروش اعلام کرد که کمیته بررسی تأثیر سوابق تحصیلی در وزارت علوم با افزایش ضریب سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور به 35درصد مخالفت کرده است.

  فانی افزود: ضریب تأثیر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان برای کنکور سال آینده نیز همان 25درصد خواهد بود.این در شرایطی است که براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 92باید پس از 5سال حداقل 85درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی انجام شود.

  برچسب‌ها

  خبرهای مشابه