به دلیل تغییراتی که در سایت انجام می شود تا اطلاع ثانوی قادر به پاسخگویی نخواهیم بود.
 • ورود
  ورود
 • عضویت
 • سبد خرید
  تکمیل سفارش
  جمع کل سفارش:

  طراحی المان های هویت برند در مسیر شناخت برند
  مبتنی بر نظریه ی الینا ویلر و کوین لین کلر

  ناشر بازاریابی
  نویسنده رضا سراجی
  قیمت 14000 تومان
  چاپ اول 1394

  کد کالا : brand-123

  طراحی المان های هویت برند در مسیر شناخت برند

  برچسب‌ها

  پیشگفتار آقای پرویز درگی درباره این کتاب:

  "برند" و "برندسازی" و "برندینگ" در ایران مورد توجه کاروکسب‌ها واقع شده و تاکنون کتابهای متعددی در کشور ما چاپ و منتشر شده که عمدتاً ترجمه‌ای است. ما نیز در انتشارات بازاریابی در سالهای اخیر چند کتاب چاپ‌شده داریم که عبارتند از:

  1ـ "برنامه‌ریزی برند"، اثر کلوین لین کلر با ترجمه‌ی دکتر امین اسداللهی

  2ـ "ارزش ویژه‌ی برند، با رویکردی به بازار ایران"، نویسندگان: اصغر مشبکی، فرشاد صادقیانی، ایوب صادقیانی

  3ـ "بازاریابی خود"، مؤلف انوش ترابی

  4ـ "1برندینگ عاطفی"، اثر مارک گوبه با ترجمه‌ی خلیل جعفرپیشه

  5ـ "برندسازی تا رسیدن به اوج"، اثر کاترین کاپیتا با ترجمه‌ی خلیل جعفرپیشه

  6ـ "دلایل کامیابی برندهای برتر جهانی"، اثر اینجانب (پرویز درگی).

  7ـ "کسب‌وکار نامهای تجاری"، اثر دیوید مور با ترجمه‌ی اینجانب (پرویز درگی) و عطیه بطحایی.

  با وجود این، کتابهای اندکی درباره‌ی المان‌ها و عناصر هویت برند چاپ شده است.‌ کتاب "طراحی المان‌های هویت برند در مسیر شناخت برند" بر آن است تا به سهم خویش، در این حوزه تکمیل‌کننده باشد. با این رویکرد که شاهد حضور کتابهایی از این دست در ایران باشیم.

   

  دو امتیاز برجسته‌ی کتاب المان‌ها و عناصر هویت برند

  کتاب "طراحی المان‌های هویت برند در مسیر شناخت برند" ویژگیها و امتیازات متنوعی دارد که با مطالعه‌ی آن، خواننده‌ی خوش‌ذوق به آن دست می‌یابد. بهتر است و پیشنهاد می‌کنم علاقه‌مندان به این موضوع، کتاب را مطالعه کنند تا به امتیازات بیشتر این کتاب پی ببرند.

  دو ویژگی و امتیاز این کتاب را به‌عنوان دانشجوی همیشگی بازار که از نزدیک نیز در شرکتهای ایرانی دستی بر همین آتش دارم، شایسته است تأکید ورزم؛‌

   

  1ـ چارچوب کتاب محدود و مشخص است‌

  چارچوب نظری این کتاب مبتنی بر نظریه‌ی آلینا ویلر و کوین لین کلر است. "‌لین‌کلر" شناخته‌شده‌ترین نظریه‌پرداز برندینگ دنیاست. همکاری آلینا ویلر نیز نشان می‌دهد که برای انجام چنین کاری، کار گروهی بهتر از کار فردی است، حتی برای چهره‌ی شناخته‌شده‌ی جهانی یعنی کوین لین کلر؛ چرا که می‌توان در مسیر نظریه‌پردازی، دیدگاهها را نقد، تصحیح، و تکمیل کرد. به گفته‌ی ما ایرانی‌ها، قبل از انتشار آن، نظریه را بخوبی چکش‌کاری کرد.

  هم از این روست که نظریه سالها کار می‌کند و کارآمدی دارد. گاه حتی با مشخص شدن کاستیها و نقطه‌ضعفها، به دلیل همین چکش‌کاریهای قبلی و استحکام پایه‌های نظری و بنیادین آن، نظریه مدتها در صحنه حضور دارد. این در حالی است که برای جایگزینی نظریه‌های تازه، هوشمندان و نخبگان باید با مرارتهای تازه اقدام کنند و همواره شرایط برای نظریه‌پردازی تازه مهیا نیست.

  آنچه در این نکته‌ی نخست تصریح می‌کنم آن است که کتاب به جای حاشیه‌پردازیهای متنوع که در بسیاری از کتابهای حوزه‌ی برند اعم از تألیف و ترجمه با آن روبه‌روییم، خود را در چارچوب یک نظریه محدود و محصور ساخته تا بتواند بخوبی دیدگاههایش را تشریح و تبیین کند. با این ویژگی در کتابهای ایران کمتر سروکار داشته‌ایم. حجم از این شاخ به آن شاخ پریدن‌های فراوان به‌گونه‌ای است که هدف اصلی کتاب مغفول مانده و خواننده در پایان همچنان سردرگم باقی‌مانده و ره به جایی نمی‌برد.

   

  2ـ کتاب ترجمه نیست‌

  عمده کتابهای ترجمه‌ای گاه در ترجمه‌ی واژگان از یک زبان به زبان دیگر، فرصت بیشتری برای برداشتهای نادرست خواننده پدید می‌آورد. این در حالی است که وظیفه‌ی نویسنده یا مترجم آن است که با آسان‌سازی در قالب عبارتها، معرفی مثالها، لقمه‌ی حاضر و آماده‌ای تحویل خواننده دهد که بتواند کارش را مرحله به مرحله به اجرا درآورد؛ یعنی بتواند طراحی المان‌های هویت برند را در مسیر شناخت برند به‌کار گیرد.

  مؤلف کتاب "طراحی المان‌های هویت برند در مسیر شناخت برند"، پیش از این پایان‌نامه‌ای را با همین عنوان در دانشگاه تهران دفاع کردند. پس از دفاع و تأیید استادان صاحبنظر دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه تهران، اهتمام دوباره‌ای ورزیدند تا آنچه را در قامت یک پایان‌نامه‌ی پژوهشی عرضه کرده‌اند، در قالبی تازه برای مخاطبان خاص یعنی مدیرعامل، مدیران برند، مدیران بازاریابی و فروش، علاقه‌مندان و اهالی بازاریابی تقدیم سازند.

  ویژگیهای دیگری نیز این کتاب دارد که به نظرم در مجموعه‌ی وسیعی از کتابهای مشابه در حوزه‌ی برند پیدا نخواهیم کرد. برای نمونه، می‌توان به استفاده از نسبت طلایی در طراحی لوگو اشاره کرد.

   

  نسبت طلایی در طراحی لوگو

  طراحی لوگو صفحات فراوانی را در این کتاب به خود اختصاص داده است. مؤلف پس از تدوین نهایی کتاب، جستجوی خود را تمام‌شده نمی‌داند و همچنان در همین جستجوهای تازه به موضوع بدیع و تازه‌ای با عنوان نسبت طلایی در طراحی لوگو دست می‌یابد.

  توضیحات درباره‌ی نسبت طلایی در طراحی لوگو را می‌توانید در صفحات 147 تا 152 این کتاب بخوانید. قطعاً این چشم‌انداز که برگرفته شده از دیدگاههای ریاضی است و معماران و هنرمندان از آن بهره می‌برند، برایتان جالب خواهد بود. و این نیز دلیلی است بر آنکه برای بارور شدن و تناور شدن برند، و نیز المان‌ها و عناصر هویت برند، به ریاضیات و سایر علوم نیازمندیم.

  محصولات مشابه